järgmine slaid nuppeelmine slaid nupp

Puidust mänguasjade puhastamine ja hooldamine

Kas eelistada puidust või plastikust mänguasju? Nii puidul kui plastikul on omad plussid ja miinused. Puit on eelistatud oma looduslikkuse ja keskkonnasõbralikkuse tõttu. Plastikust mänguasjade tootmisel kasutatakse erinevaid keemilisi aineid oluliselt rohkem. Samuti ei lagune plastist mänguasjad looduskeskkonnas nii kergesti kui puidust lelud.

Puit on väga tänuväärne looduslik materjal. Tänu oma vastupidavusele ja mõnusale tekstuurile on puit paljude vanemate seas eelistatuim materjal. Kuigi suuremad puidust lelud on kallimad kui sarnased plastikust mänguasjad, ei ole puidust lelud aja jooksul oma populaarsust kaotanud. 

Lastele meeldivad nii värvilised puidust lelud kui ka töötlemata puidust valminud lelud. Puidust mänguasjad on vastupidavad ja käe all soojad ning just seetõttu on nad ka meie pere mänguekspertide kindlad lemmikud. Näiteks on just väike puidust nukuvanker kõndima õppimisel teinud ära suure ja tänuvaarse töö. Samuti mängitakse päevast-päeva kõige lihtsama puidust autoga

Aga millega on kõige õigem puidust mänguasju puhastada? Erineva pinnatöötlusega puitlelude eest tuleb erinevalt hoolt kanda.

Töötlemata puidust mänguasju võib määrdumise eest kaitsta õlitamisega. Mänguasja õlitamine (näiteks kookosõliga) aitab sulgeda puidu poorid ja kaitseb määrdumise vastu. 

Kuna värvimata puit imab endasse vett, ei tohiks eelnevalt selliseid puidust mänguasju jooksva vee all või nõudepesumasinas pesta. Vee mõjul puit paisub ja siis ei ole nende leludega võimalik enam mängida. Lisaks loob puitu jääv niiskus head tingimused ebasõbralike mikroorganismide arenguks (sh hallitusseened). Töötlemata puidust mänguasju võib puhastada leige vee ja väga lahja sooda või äädikalahusega. Alternatiivina võib kasutada puhastamisel ka lasteseepi. Sellisel juhul tuleb jälgida, et kasutatav puhastuslapp oleks puhas. Kui soovite kasutada puhastamiseks svammi, siis see peab olema uus. Nõudepesuvahendile peaks eelistama just lasteseepi, kuna selle jääke on mänguasjalt kergem eemaldada kui nõudepesuvahendi või muu pesuvahendi jääke.

Kui eelnevalt töötlemata puidust mänguasi on tugevalt määrdunud, siis lihvige määrdunud osa õrnalt maha ja puhastage seejärel nagu eelpool kirjeldatud.

Värvitud puidust lelusid puhastada on veidi lihtsam. Korrektselt töödeldult ei ole värvitud mänguasjad kokkupuutele vedelikega nii tundlikud. Värvitud puidust lelude puhastamine on sarnane värvimata toodetele. Värvitud puidust mänguasju lihvida ei saa. Suurema määrdumise korral võib võtta puhastamisel appi karedama svammi ja kasutada rohkem joudu. 

Järgmises postituses tuleb juttu plastikust mänguasjade ja pehmete lelude puhastamisest.

Kogu jutu on üle vaadanud ka Terviseameti peaspetsialist.

Sharing is caring

ROKU uudised

Liitu Roku Uudiskirjaga