järgmine slaid nuppeelmine slaid nupp

Roku läheb hambaarsti juurde

Image icon Lae pilt alla (1.4 MB)

Roku on väike rebaselaps ja tal on suus piimahambad. Roku hoolitseb oma hammaste eest väga hästi. Rohkem hoolitseb tema hammaste eest muidugi rebaseema. Rebaseema peseb Roku hambaid igal hommikul ja õhtul, seda alates päevast, kui Roku suhu ilmus esimene pisi-pisikene hammas.

Hammaste eest hoolitsemise juurde kuulus ka hambaarsti juures käimine. Hambaarsti pidi külastama isegi iga päev ilusti pestud piimahammastega väikene rebaselaps. Esimese hambaarsti külastuse ajal oli Roku alles pisikene rebasekutsikas. Roku oli siis veel nii väike, et tal polnud isegi veel kõiki hambaid suus. Hambaarst töötas ühes väga kõrges majas. Tema nimi oli doktor Purikas. Doktor Purikas oli päris tavaline rähn. Esimene kord ei teinud arst Roku hammastega midagi. Ta sõidutas Rokut hambaarsti toolis üles ja alla, näitas oma tööriistu ja lasi Rokul korraks suu lahti teha.

Möödus pool aastat. Roku kasvas suuremaks ja talle hakkasid üha enam meeldima magustoidud. Ühel õhtul märkas isa Roku hambal pruuni plekki. Ta näitas seda kohe ka Roku emale. Juba järgmisel päeval pani ema Rokule hambaarsti juurde aja kirja. Täpiga hammas tuli doktor Purikale ette näidata.

Doktor Purikas sõidutas Roku ka sellel korral tooliga kõrgele üles ja palus tal suu lahti teha. Arst seletas Rokule, mida tal teha on vaja. Doktor Purikas pidi kõigepealt ühe puuritaolise asjaga Roku hammastele õhku puhuma. See oli vajalik selleks, et suu ja hambad süljest kuivaks puhuda. Õhu puhumine sarnanes natuke fööniga või rattapumbaga õhu laskmisele. Kui hambad kuivatatud, sai doktor Purikas kõik Roku suus olevad hambad üle vaadata. Roku hammaste kohta täideti hambakaart. See oli selline tabel, kus olid märgitud kõigi hammaste asukohad ja nimed. Üks Roku hammas sai sinna kaardi peale kirja ka. See oli see õnnetu täpiga hammas. Doktor Purikas ainult kaardistas Roku hambad. Hambaarst ütles Roku emale, et kui täpp hambal läheb suuremaks, siis tuleb kindlasti uuesti hammast näitama tulla. Doktor Purikas selgitas, et iga pruuni pleki taga ei tasu hambaauku kahtlustada. Teinekord võib olla ka nii, et hammastele tekkinud pruunid plekid ei muutugi hambaaukudeks.

Praegune plekk oligi lihtsalt “kahtlane”. Doktor Purikas ei saanud hetkel küll kindlalt öelda, et see on hambaauk. Nii jäetigi see hammas hetkel rahule. Roku veidi kurvastas, kuna lootis, et just täna parandatakse ta hammas ära. Doktor Purikas ütles, et pärast hambaarsti külastust saavad väikesed loomalapsed endale ka kingitusi valida. Roku sai valida, kas ta soovib kingituseks väikest rula või imearmast väikest porgandit. Roku valis väikese porgandi ja astus ema kõrval uhkelt ning heatujulisena kodu poole.

Viimasest hambaarsti külastusest oli nüüd möödunud juba pool aastat. Plekk hambal oli läinud suuremaks ja tumedamaks. Roku ema pani doktor Purika juurde kinni uue aja. Seekord Roku natukene kartis.

Kui Roku hambaarsti tooli istus ja doktor Purikas talle kaitseprillid ette pani, ei olnud Roku enam väga hirmul. Doktor Purikas rääkis Rokule täpselt, mida ta teeb. Roku oli väike ja vapper rebane. Doktor Purikas lasi Rokule jälle õhku suhu. Pärast õhu suhu puhumist pandi Rokule põse ja igemete vahele paksud vativorstid. Need vorstid pidid Roku suust sülje ära imema. Edasi käis kõik juba väga kiiresti. Roku hammas lihviti puhtaks ja hamba ümber pandi vorm. See oli sarnane piparkoogi vormile ja see tundus Rokule natuke naljakas. Doktor Purikas küsis, mis värvi plommi Roku endale soovib. Valida sai valge, sinise, rohelise, roosa ja kollase plommi vahel. Roku otsustas valida valge plommi. Kõigepealt määris arst mingi imeliku orgiga hambale esimese kihi plommi. Edasi näitas doktor Purikas hambale ühe spetsiaalse lambi abil erilist valgust. Roku plomm oli valguskõvastuv. Pärast kahte korda lambiga valgustamist oli plomm kõva ja hammas parandatud. Jälle sai Roku endale valida ühe toreda kingituse. Nüüd valis Roku armsa auto.

Roku oli enda üle väga uhke. Ta ei kartnudki hambaarsti. Roku ei hakanudki nutma. Roku emagi ütles, et pisike rebane oli olnud väga vapper.

Igal juhul otsustas Roku, et ta ei unusta enam kunagi hambaid pesta.

VÄRVIME - JUTUSTAME

Kas sina oled hambaarsti juures käinud? Mida hambaarst teeb? Kuidas hoida hambaid tervena? Kui tihti peab hambaarsti külastama? Palu emal–isal Roku pilt välja printida ja värvi pilt ära.

Pildi joonistas Astangu KRK käsitöö töötoas töötav Kristel Pahka

Sharing is caring

ROKU uudised

Liitu Roku Uudiskirjaga